HAK

Bu resim; her renkten, her dilden , her inançtan insanın bulunduğu,demografik yapısı itibariyle ,benim ülkemden çok daha karışık ülkelerden birisinden. Kuzey Amerika’dan. Hani hep bizi sömürdüğü için türlü hakaretlerimize maruz kalan bir batı ülkesinden. Meselem, Amerikan emperyalizmi yada onların diğer politikaları değil. Sadece bir otobüs durağında aynı otobüsü bekleyen insanların olduğu bu kare üzerine bir kaç kelam edeceğim. İmrenmeyle karışık hüzünleniyor insan.

Otobüs durağında bekleyen insanların bu görüntüsü, “hak sokakta aranır” ın değil, hak sokakta başların resmi yani. Bir başkasından on saniye önce otobüse binmenin kavgasını vermiyor kimse. Yada oturaklarda, beş dakika daha fazla oturmanın tartışması yok. Bir insanın hakkına girmenin nasıl bir cinayet olduğunun bilinci hakim adeta. Devlet korkutmuş mudur? yoksa bu bir kültür asidi midir ki gelen herkesi içinde eritiyor bilmiyorum. Ama herkes hakkını da başkasının hakkını da biliyor.

Bizim coğrafyamızda İlk başkasının hakkına giren, bu cinayeti ilk başlatan, acaba sonraki islenen tüm cinayetlerin vebalinin kendi boynunda olduğunu biliyor mudur, bilmiyorum ama, bunu bilenlerin yaşadıkları coğrafyada, her şeye rağmen, bu cinayetten imtina etmiyor öteki bireyler. Yıkım böyle başlıyor, sonrası kıran. Kırıp geçiriyor insanlar birbirini. Kalpler paramparça, duygular darmadağın,değer yargıları alt üst. Çünkü hak yok, hakka saygı yok.

Din,kültür ve vicdan kavramları acısından olaya yaklaşınca kafalar da karışabiliyor. Hak din islam diyenlerin kullandıkları “hak” kelimesinin karşılığını gerçek hayatta ve reel olarak görmedikleri için vicdani olarak sorgulama ihtiyacı hissetmemelerini de normal karşılıyorum. Zira vicdan, din kavramının yol göstericisidir bana kalırsa. Vicdan hakla beraberdir. İnsan, hayvan, doğa,toplumsal hayata dair tüm haklar,herhangi bir öğretinin etkisinde kalmasa bile, vicdanın bizatihi taraftar olacağı bir konudur. O zaman akla şöyle bir soru geliyor; hatalı olan öğretiler mi? Bilakis, öğretiler değil hatalı olan.Hatalı olan onların ele alınış biçimidir. Bu ne demektir? Bu şu demek; öğretilerin oportünistçe ele alınması problemin ana kaynağıdır. Bir kisi yada zümre tarafından; Kişisel çıkarları ön plana çıkaran, umumi menfaatlerin yanında, kişininde faydalanacağı şeylerde ,toplumun diskalifiye edilerek kendisine dair olan yanlarına saldırma durumudur.

Dini hassasiyetleri kullanma, iktidarı pekiştirme, daha fazlasına sahip olma, hep bu öğretilerin oportünistçe kullanımına dair yaklaşımlardır. Bu yaklaşımlar hak düşmanı cinayet fiilleridir. Tabi bana kalırsa!

Diğer bir çok ideolojinin temel kaynağı da hak arama arayışıdır. Neye evrildiklerini bir yana bırakırsak önerilen ekonomik sistemlerden tutun, teolojik  kaynaklı olmayan diğer tüm ideolojilere varana kadar, geneli, ezilenlerin hakkının savunulması amacıyla ortaya çıkmışlardır. Söz tam buraya gelmişken, toplumsal hayatın en sıradan en basit kuralı olması gereken sıra kavramı bile oturmamışsa bir toplumda o toplumda hak kavramı çok problemlidir. İlk okuldan askere varana kadar sürekli sıraya geçen milyonlarca insan sıraya geçmeyi fıtri hale getirmemişse problem cidden büyüktür.

Bunu başaramayan insanların hayatlarında başka haklara dair tavır tam da ortadoğunun portresidir.

Aslında nereden buraya geldik anlamadım yine her zamanki gibi. Çok konuştuğum için basladım galiba. Normalde, otobüste kulakta kulaklık, radyo dinleyerek yaptığım yolculuklarda toplumsal hastalıkları pek hatırlamam. Kendi hastalıklarım yetiyor bana çünkü. Bu resim ise sadece ilk zamanlar hoşuma gittiği için çektiğim bir resimdi. Metrobüs durakları, metroda ki haller, E5 te otobüs duraklarındaki curcuna, taciz,teşhir vs. Bunları düşününce şu resme bakıp ibret alıyordum. Aklımda bunu bir fikir yada düşünce yazısına çevirmek yoktu. Hala da yok. Sadece laf olsun diye. Hasbihal yani. Yada şu tanımlamanın görsel karşılığı; ” Hayat,her zaman daha güzeli aramanın bir tecrübe sahası olmalı”.

(Yaşlıların, onların kullandıkları tekerlekli sandalyeleri, bedensel engelliler için otobüslerde yapılan asansör sistemleri, bebek arabaları için yer ayrılması kısımları ayrıca güzel olaylar onlara dair imkan olursa bir ara tekrar resim paylaşabilirim)