İyi Biri’miyiz? Yoksa maharet sadece o yolda olmak mı?

Geçenlerde bir daha izlediğim, düşük bütçeyle yapılmış, ancak konusu ve diyaloglarıyla beni mest eden bir filmdi “İyi Biri”. Filmde; komşuluk, yaşlılara sadece hürmet değil aynı zamanda onlara bakım, doğruluk, dürüstlük, inançlara saygı, hayvan sevgisi gibi bir çok konu işlenmiş.
Biraz safça olan Mızrap isimli gencin, kimi zaman en safiyane duygularının toplum tarafından nasıl da acımasızca örselendiği anlatılıyor. Her iyi biri biraz mızrap gibi yani. Daha akıllı olanlarda filmde ki ötekilerden birileri.

Herkes kendinde olana hasletlere bakıyor şu zamanda, oysa bence kendimizde olmayanlara bakmamız gerek. Kendimizden olmayanların gözüyle belkide.Bunu yapabildiğinizi sanıyorsanız, kendinizi bir daha gözden geçirmelisiniz.

Antakya şivesi konuşan Mızrap’ın Mustafa Dayı ile arasında geçen birkaç diyalog, diğerlerinden daha ziyade hoşuma gittiği için paylaşmak istiyorum.

….
Mızrap :Köpekleri sevmiyorsun?
Mustafa Dayı:Sevmem
Mızrap:Niye?
-Mustafa Dayı: Ölüyorlar!

Mızrap:Hristiyanlar Mustafa ismini koyar mı dayı?
Mustafa Dayı:Korkmuş bizimkiler, gizlenmişler
Mızrap:Süryanisin?
Mustafa Dayı:Keldani.
Mızrap:Keldani!!! ilk defa duydum.
Mustafa Dayı:Caretta carettaları duydun? Biliyorsun?
Mızrap:Biliyorum, kaplumbağa.
Mustafa Dayı:Kelaynakları duydun mu?
Mızrap:Duydum, kuş.
Mustafa Dayı:Eee nesli tükenen hayvanları biliyorsun,nesli tükenen insanları bilmiyorsun amma
Mızrap:Ne kızıyorsun dayi ya, anlat öğrenelim.
Mustafa Dayı:Bir zahmet kendin öğren.
Mızrap:Keldaniii!!!

Ayrılıktan korktuğu için bir köpeği bile sevmekten korkan insanın umutları tükenmişse suçu kimde aramalıyız bilmiyorum.Hazin!.

Soyu tükenmiş insanlardan bahsediyoruz, daha ne olsun? Demek hakikaten insan insanın kurduymuş. Soyunu tüketirmiş kendinden olmayanın .Ürpertici!

“Leyla ile Mecnun” dizisinin Erdal Bakkal tiplemesini canlandıran Cengiz Bozkurt bu filmde de ciddi bir oyunculuk çıkarmış. Diğer oyuncuların oyunculuklarına da diyecek bir şey yok. Müziklerde iyi seçilmiş. Ahmet Aslan dersem gerisini anlatmaya gerek kalmaz sanırım.
51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal izleyici ödülü ile dönen bu filmi, umarım sizlerde beğenirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.