Aylak Adam

20171020_135735

Hele şükür bitirebildim. Bir daha ki sefere okuyucuların yorumlarına aldırmadan kitap seçsem daha iyi olacak sanırım.İnsanbir nefeste okuyup bitirsin istiyor bazı kitapları.Bazı kitapları ise,yazarın kendi tarzına olan ilgiden,o yazarı okumaktan haz alındığından dolayı bilerek bitirmek istemiyor. Ama kardeşim bu da can yani. Ben bitirmek için uğraşırken,kitap, beni okuma diye direnip durdu resmen.Olsun yine de kendimce bir sonuca vardım.

Kimi devrin kitapları,kendinden sonrakilere uymayabiliyor. Konunun, betimlemelerin birbirinden,bana göre kopuk olması, belki de zihnimi toparlayamayışımdan kaynaklanıyordur. Zaten odaklanma konusunda yeterince sıkıntı yaşıyoruz. Kitap okumanın önünde, bilgisayarın başından kalkıp,telefonun sosyal medya uygulamalarından çıkmaya varıncaya kadar, zaten birsürü engel var . Dolayısıyla bu okumaya karşı sabır ve direnci diri tutmak için, kişinin kendi bünyesine uygun ve okuyucusunu kendisine çeken kitapları seçmesi, bulması daha elzem durumda. Okumaya başlamak bir yana bunun devamlılığını sağlayabilmek daha bir önemli.

Bunlar tamamen subjektif yorumlarım. Mensubu olduğum toplumda kitap okumanın çok da bir meziyet olarak veya bırakın meziyeti,gereklilik olarak bile görülmediğini de varsayınca,buna sarılmak daha bir önemli hale geliyor.

Herkesin bir bay c kadar deneme şansı yok belki.Belki de, o kadar bekledikten sonra, son otobüsteki bekleneni kaçırmakla neticelenen, hazin bir ruh haline evrilmek var.
Beni yoran bir kitaptı.Ruhumu da yordu. Gurbette olanlara göre değil velhasıl.
Demem o ki sinema önünde duran şaşı kadında aranacak kokusu olanlara göre değil.
Bir can sıkıntınız, bir ince sızınız varsa okumayın.Birde ayrılık saatinize denk getirmeyin sonunu (bu paragraf 1K 1000 kitap uygulamasındaki okuyuculara yaptığım yorumdur)

Velhasıl, duygusal tahlilleri, konu bütünlüğü, ilişkilerin bağlantıları vs. derken baya zorlandım. Okunası bir kitap olup olmadığı konusunda vardığım sonuç,zihin dünyasının berraklığı ile alakalı kesinlikle. Size kalmış. Yine de her kitap ayrı bir dünya. Okumak her zaman kazandırır.

Vesselam