Acemilik

Acemilik ne kötü birşey bilemezsiniz. Bir şehirde yeniyseniz mesela. Nereden alışveriş yapacağınızdan tutun, ne yiyeceğinize, gideceğiniz kuaföre kadar, her konuda yeni bir tecrübe edinmek zorunda kalmak pek hoş bir durum değil. Yada biraz daha ileri gidelim. Dilini bilmiyorsanız insanların. Hadi çat pat dil konusunu da hallettiniz diyelim. Bizzat konunun kendisine acemi olduğunuzu düşünün hele birde.

Mesela ben, saçlarımı hayatım boyunca hiç bu kadar uzatmamıştım. İki yıla yakın bir süredir, erkek kuaförün bir defa biraz kısaltması hariç kestirmedim. Ama bakımda yapamıyorum. Çünkü ne yapılması gerektiğini bilmiyorum. Konunun yabancısıyım yani. Maşa, balyaj, topuz, brezilya fönü vs. nedir? hiç bilmediğim, ama kulağıma çarpıp geçen terimsel şeyler haricinde hiç bilgim yok.

Bunları bilmek bir yana,saçıma hangisi yapılabilir bunun izahını yapmakda var. Geçenlerde eskaza bir bayan kuaföre girdim. Çalışanlara şöyle bir baktım. Ya şunlara sorsam mı? acaba diye düşündüm. Sonra hemen vazgeçtim. Hayır mümkün değil, ben ve saçım buraya ait olamayız dedim. Çünkü çalışanlara bakınca direk anlıyorsunuz. Saçları bile kalemle çizilmiş sanki mübareklerin. Benim o hale gelebilmem için önce ne söylemem gerektiğine karar vermem gerek. Yada ne istediğime. O kuaför koltuğuna oturunca eskiden envai çeşit kelam söyleyebilirdim, lakin olay şuan farklı.

– Abi önleri kısaltma, kenarlardan az al, arka kısım biraz uzun kalsın.

Kuaför yine bildiğini yapar ama bir söz hakkın vardır yinede.
Şimdi ben bu uzun saç için ne söyleyebilirim? Bunu bilmiyorum. Sadece uzatıp arada rüzgara savurmaktan başka bir anlam ifade etmiyor. Kestiremiyorumda.
Acemice kalakalmış durumdayım.

Kuaförlük kuramıyla ilgili bilgi ve deneyimleri ustura ile makas olanların uzun saçla karşılaştıkları, uzun saç evreni ve hayatın diğer ünitelerinde ki saçla zorlukları iyi hesaplamaları gerek.

Hayat giderek zorlaşıyor sanki. Yada uzattıkça mı zorlanıyoruz? Bak işte konu uzadıkça yine dağıldı. Tamam, toparlıyorum. Uzun saç sorunum var şu sıralar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Arz, talep, üretim imkanları ve diğer makro iktisat konularıyla alakalı problemler, şimdilik saçtan daha az önem arz ediyor.Saç önemli.