Bir Kelime; Sürgün nedir?

Sürgünün bir anlamı; Başak’tır. Yaşama başlamanın, ilk dik durabilmenin adıdır. Diğer anlamı ise yurdundan, yuvasından kovulan, tard edilen demektir.

İlkine değil, ben ikincisine bakıyorum. Bazen yaşamak için çok ağır bedeller ödemek zorunda kalırsınız. Umudunuzu kaybetmişseniz bile, o an ömrünüzün bir saniyesini dahi birileri çalamasın diye, her şeyden vazgeçerek, yurdunuzu yuvanızı , hepsi bir yana bir sevgili terk ederek, kalkıp dünyanın öbür ucuna bile yol bulabilseniz oraya kadar gidersiniz.

Yollar sarptır, dikenlidir,çamurdur, karışıktır. Hava ise,ruhunuzun yansımaları gibi, kimi zaman çok soğuk yada çok aşırı sıcaktır. Sevdiklerinizi, her tebessümüne ayrı ayrı hayran olduğunuz sevgiliyi ve dostlarınızı ,bırakma pahasına, özgürlüğünüze kast edenlere onu teslim etmez tüm bunlara katlanırsınız. Bu gidiş bazen bir peygamberin, bazen bir abdal yada dervişin, sessizce, devriyeleri uyandırmadan gidişine benzer. Arkasında bir tufan da bıraksa, üzerine kara bulutların gelip afeti haber verdiğini gösteren işaretler de olsa, dönüp arkaya bakmaz mahzunca gider sürgün.

Bazen Paris’ te, bazen Rusya’da, bazen sakız adasında, bazen Kanada’da yada Mısır’dadırlar. Kısaca dünyanın her yerine bir sürgünün ayağı değmiş ve orayı hasretlere boyamıştır.

Bu boyama olduğu anda, biz ona artık bedeli ödenmiş “Sürgün” diyoruz.

Sürgününün bedelini, kaybederek ödeyenler güzel insanlardır.

Onların özlemleriyle kalın.