Kendi Denizine Açılmadan Önce

Can’a;

Değişimi ve dönüşümü ;onu anlamayanlara, ondan korkanlara , kendisini kalıplara sokarak daha sonra da oradan dışarı bağırıp çağıranlara ; anlatma . Onlarla bu dönüşüm hakkında konuşup polemiklere girme . Bu insanlar girdap gibidirler ve daima o girdaba insan çekerler . Umutları tüketerek beslenirler. “İnsan insanın kurdudur” sözünü söyleyen adam bunu gördüğü için bu sözü söylemiştir. Eğer birgün içsel yolculuğunu başka bir yolculukla tamamlamak istersen ve o insanları terk ederek kendi denizine açılacaksan da, sakın onların yanındayken bu yolculuklarından bahsetme . Denizini kirletir, gemini baltalarlar . Limandan ayrıl önce , sonra ise emin bir yere kadar açılıp, kendini ,düşlerini hayallerini korumaya al . Kendini güvende hissettiğin yerden artık onların görmesi içim bir ateş yakabilir yada avazın çıktığın kadar bağırıp sesini duyurabilirsin. Bana kalırsa sadece ateş yak. Işığın cazibesi kimi zaman kelamdan çoktur.

Bu uzaklık hem senin iyiliğin için hemde onların iyiliği içindir . Yanan ateşle ısınanlar onun aydınlığını fark edemeyebilir. Ateşi tutuşturmak için yakılan bir meşale ancak yola dizildiğinde güzergah hakkında bilgi verebilir. Bu yüzden ,sen elinde meşalenle koş, onlar ardına düşsünler. Sen denize dal önce, sonra onları bekle onlar senden cesaret alsınlar. Sadece yap ama.

Kimileri de vardır ki onlar tabiatlarının esiridir. Tutuşturulan bir parça saman gibi önce iyice bir harlanır , alevlenir, sonra ise sönerler. Bunları da dikkate alma. Onlar hayatları boyunca çer çöple uğraşmaktan başka bir şey yapamaz, bir adım ileri atamazlar . İçten yanıyorsan, eğer kendin gibi yanma potansiyeli olanları kolla.

Kimi meraktan , kimiyse sana olan inancından elbet gelecektir. Kimse gelmese bile sen yürümeyi sevdiğin ve seçtiğin yolu bırakma.

İnsanlar çok konuşurlar ama az yaparlar. Her konuşanı duyma. Kapat kulaklarını. Eskiler bazılarını dinlemenin iyi olduğunu salık vermişlerse bile , çoğunluğunu duymamak daha evladır.

Bu içsel yolculuğun da , en çok kendine ihtiyacın olacak , bu yüzden ruhuna iyi bak. İçten yaşlanma. Hayat uzun bir serüven, erken yorulup düşmemek için kendini çok sev, kendine koş, kucakla, şakalaş ve eğlendir kendini. Gerekirse çocuk gibi ilgilen kendinle . Nazlan önce , sonra yüzünü gözünü okşa nazını çek.

Söyleyeceğim çok şey var daha merak etme bitmedi sözlerim. Bu yolculuk başkası olmadan olur da bensiz olmaz. Hep yanında olacağım korkma. Çünkü ben senin iç sesinim, içinde tuttuklarını seslendiren yani. Ulaşacağın yere kadar seninle olacağım , aynı zamanda ulaşacağın yerde de seni bekleyeceğim . Hem anından hemde geleceğinden sesleniyorum kısaca. Ve bilki ben seni çok seviyorum.