Bütün şiirleri ile Sabahattin Ali

Sabahattin Ali deyince insan önce şöyle bir durup düşünüyor. “Nerden, nereye?” diyor kendi kendine. Ülkesini onca seven bir adamı , yine kendi ülkesinden kaçarken Meriç boyunda başından vurularak canı bedeninden ayrılmış ve günlerce güneşin altında yatarken düşünüyorsunuz. Koca bir hüzün çöküyor insan olanın yüreğine aradan 73 yıl geçmiş olmasın a rağmen. Benim için onun öldürüldüğü tarih olan 2 Nisan 1948’i her yıl hatırlamak zorunda olmak ve hiç unutmayacak olmak biraz sarsıcı. Bu haksızlığın bir telafisi yok maalesef . Çalınmış bir ömrün telafisi olamaz da zaten. Aydınını , tam da onları aydınlatacak yerden, yani başından vuran bir ülke …Ne kadar yazık…

Bütün eserlerini okumuş olmama rağmen kütüphanemde bulunsun diye yeniden aldım tüm kitaplarını. Bir şiir kitabı eksik kalmıştı onu da toplu kitap alışverişim esnasında aldım. Sabahattin Ali’nin hikayeciliği ve romancılığının, ülkede aydın insanın bulunmasının zor olduğu zamanlarda edebiyat dünyasında bir çığır açmış olduğu gerçeği yüzümüze çarpıyorken ,şiirlerini es geçmek olmazdı.

Birçoğunun şarkıya çevrildiğini fark ettiğiniz şiirleri okurken bunların 1930’larda yazılmış olduğuna inanasınız gelmiyor . Çoğu dün yazılmış gibi. Bazılarını size yada bana yazmış sanki. Şarkı yapılmış olanlarında kendimi bulmuş olmam bunun en büyük kanıtı . Bu hissiyatın tarifi yok. Burada şiir kritiği yapacak değilim ama Sabahattin Ali okumuşsanız daha önce , şiirlerinden de eksik kalmamalısınız .

Bestelenen ve oldukça da meşhur olan şiirlerinden bazıları;

1. Leylim Ley – Zülfü Livaneli

2. Göklerde Kartal Gibiydim – Volkan Konak / Beste: Ali Ekber Eren

3. Çocuklar Gibi – Sezen Aksu / Beste: Ali Kocatepe

4. Ben Sana Vurgunum (Eskisi Gibi) –  Nükhet Duru / Beste: Ali Kocatepe

5. Dağlar – Sezen Aksu / Beste: Ali Kocatepe

6. Aldırma Gönül – Edip Akbayram / Beste: Kerem Güney

7. Geçmiyor Günler – Ahmet Kaya / Beste: Kerem Güney

8. Melankoli –  Nükhet Duru / Beste: Ali Kocatepe

9. Bir Yürek Kaldı Avucumda –  Grup Çağrı

10. Kara Yazı – Ahmet Kaya

11. Benimsin Diyemediğim (Kıyamadığım) – Ali Kocatepe

Gözlerim Denizde – Zeynep Bakşi Karatağ

Zeynep Bakşi Karatağ – Kıyamadığım